Naše studentka na online konferenci univerzity v Princetonu

Studentka kvarty Adéla Kosková využila mimořádnou příležitost:

Na začátku května jsem se zúčastnila Young Women Conference in STEM, pořádanou univerzitou v Princetonu. Obyčejně se tato akce koná na půdě univerzity, ale protože byla letos pořádána online, mohla jsem se připojit i já z domova.
Co vlastně znamená STEM? Je to zkratka vytvořená z prvních písmen slov Science, technology, engineering and math. Jsou to tedy hlavně přírodovědné a technické obory. Program byl zaměřen na to, co z těchto oborů a jak lze studovat na univerzitě v Princetonu, dále na obecné rady; v rámci programu proběhla i velmi zajímavá přednáška.
Celá akce začala uvítacím meetem na Zoomu, kam byly pozvány tři bývalé studentky Princetonu právě z oborů STEM. Jedním z hostů byla i inženýrka z NASA. Hostům jsme mohli pokládat různé otázky, některé otázky měly připravené i moderátorky celého setkání. Během konference proběhlo několik malých anket, do kterých jsem se mohla zapojit i já. Hlasovalo se třeba o superschopnostech, které by nám přišly užitečné, nebo o oborech, které nás zajímají.
Druhou částí setkání bylo chemické video profesorky Katherine Wagner. Zde jsem měla trochu problém porozumět všem termínům, protože je v angličtině tolik neovládám. I tak mě ale video bavilo a naučila jsem se spoustu nových věcí. Po videu bylo možné připojit se do diskuze, které se zúčastnila i profesorka Wagner a kdokoliv jí mohl pokládat dotazy.
Poté následovalo představení různých institucí nebo organizací. Kdyby se konference konala naživo, mohli bychom obcházet stánky. Takhle jsem také obešla několik stánků, ale na virtuální platformě, kde celá akce proběhla. Různé instituce, mezi nimi i třeba FBI, zde měly připravené video nebo prezentaci, kde představovaly, co dělají. Vedle „stánků“ probíhala i diskuze, kde bylo možné pokládat členům této instituce různé otázky.
Zakončením celé akce bylo opět setkání na Zoomu. Zde proběhla přednáška profesorky Steffi Diem. Profesorka Diem pracuje u tokamaku na termojaderné fúzi. Konkrétně se snaží co nejefektivněji tokamak izolovat. Pro uskutečnění termojaderné fúze je totiž potřeba vysoká teplota, a protože dnes ještě spoustu tepla uniká, není proces efektivní. Steffi Diem nám představila, co dělá v práci, jak se k tomu dostala a co dělá ráda ve svém volném čase. Její přednáška měla poměrně motivační ráz, což rozhodně nebylo na škodu. Na slidech, které měla připravené, byly obrázky z laboratoře, ale mezi nimi i fotografie zlatých nebo růžových lodiček. Profesorce Diem jsme na konci opět mohli pokládat dotazy.
Konference byla pro mě asi jedinou akcí, které jsem se zúčastnila díky covidu. Bez pandemie by totiž proběhla naživo v Americe, letos ale byla online a mohla jsem se připojit i já z domova. Překvapilo mě, že i když celá akce proběhla v angličtině, většinou jsem perfektně rozuměla. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit, byla to cenná zkušenost. A pokud bude příští rok situace podobná (což doufám, že ne) a konference opět proběhne online, tak všem doporučuji to zkusit.

Adéla Kosková, kvarta

 image-proxy