Výlet do Prahy aneb workshop o hispánské kultuře

Dne 19. října se studenti kvinty, sexty, II. a III. ročníku, kteří se učí španělský jazyk, vydali do Prahy na celodenní španělský workshop s panem profesorem Cociňou. V Institutu Cerevantes na nás čekala výstava fotografií o Španělsku s názvem Španělsko: jedna země, čtyři světy aneb rozmary přírody, člověka a architektury. Výstava se zaměřila na čtyři geografické oblasti Španělska a poukazovala na všechny již zmíněné „čtyři světy“. Jednou z oblastí byla Andalusie, další Kanárské ostrovy; v rámci výstavy jsme měli možnost poznat i regiony pro někoho méně známé – Kantábrie a Extremadura. Celou expozici nám představil ve španělském jazyce Španěl Jesús, který nám i mimo jiné přiblížil fungování Institutu Cervantes. Na konci naší návštěvy Institutu jsme zhlédli krátký film o vzniku fotografií a zážitcích fotografů z jejich cest.

Po obědě jsme navštívili studio Itaka na Vinohradech. Zde nás čekal interaktivní program, kterého se zúčastnili i ostatní studenti středních škol. Na začátku jsme byli součástí krátkého koncertu, který se zaměřil na nejslavnější španělské hudební žánry flamenku a folklóru. Nebyla nám představena jen hudba, ale i samotný tanec.

Pro další aktivity jsme byli rozděleni do několika skupin a obcházeli jsme různě zaměřená stanoviště. Čekalo nás poznávání španělské literatury, spisovatelů a jejich děl. Měli jsem možnost si zahrát na tzv. kastaněty, které jsou typickým hudebním nástrojem využívaným jako doprovod především k španělskému folklóru. Poznali jsme i další věci, které se týkají hudby a tance. Dále jsme si ujasnili, jakými jazyky se mluví ve Španělsku: španělsky, katalánsky, baskicky a galicijsky. Společnou prací jsme poskládali velikou mapu Španělska s vyznačenými významnými městy.

Nakonec jsme se naučili i něco málo o typické hudbě a hudebních nástrojích španělské kultury. Třešničkou na dortu bylo malé občerstvení tzv. tapas. Ochutnali jsme albódigas (masové kuličky v rajské omáčce), různé druhy sýrů, jamón, olivy a další dobroty. Žízeň jsme zahnali osvěžující sangríou (samozřejmě bez alkoholu). Během ochutnávky jsme však nelenili – vyplňovali jsme kvíz o osobnostech hispánské kultury. Den uběhl velmi rychle a my jsme se museli vrátit zpět do Liberce. Byli jsme unaveni, ale plni zážitků a motivace studovat španělštinu ještě s větší pílí.

Fotky z akce naleznete zde.