Výměnné pobyty zahraničních studentů
Amersfoort

Amersfoort 2024

Vážení rodiče,

jak jsme Vás již informovali, v tomto školním roce se uskuteční výměnný pobyt Vašich dětí se studenty z holandského Amersfoortu.

Holanďané v Liberci

příjezd v sobotu 10. 2. večer

odjedou ve čtvrtek 15. 2. ráno

Doctrina v Holandsku

odjezd v sobotu 13. 4. ráno

návrat v pátek 19. 4. brzy ráno

Rodiny zajišťují pro holandskou návštěvu program v neděli a po dobu pobytu snídaně, svačiny a večeře + svačinový balíček na cestu domů. Předběžný rozpočet na akci je 8–⁠9 000 Kč, budeme ale žádat o grant na přepravu. Prosíme o zaplacení zálohy 3000 Kč (na výdaje spojené s pobytem Holanďanů u nás) do 15. 1. 2024.

 

Zálohu prosím posílejte na účet školy:
330151880/0300  VS: 1201
Zpráva pro příjemce: jméno studenta

 

S pozdravem
Mgr. Marek Blecha
koordinátor partnerské spolupráce

Návštěva holandských studentů v Liberci 2020

Mezi 11. až 15. lednem 2020 navštívili naši školu studentky a studenti přihlášení do výměnného programu škol Doctrina – Podještědské gymnázium a Meridiaan College Amersfoort. Během svého pobytu se holandští studenti blíže seznámili nejen s životem našich studentů, ale i se školou, městem a Českou republikou. Čeští studenti svým přátelům z Nizozemí ukázali krásy Liberce a okolí, také Prahy, pohostili je ve svých rodinách; zkrátka se co nejlépe o své Holanďany postarali. Děkujeme všem rodinám zapojených do výměny za jejich neuvěřitelné a perfektní pohostinnost. Na závěr pobytu v Liberci jsme se rozloučili a začali plánovat naši návštěvu Amersfoortu v dubnu 2020. Nikdo z nás bohužel nevěděl, že ji budeme muset kvůli pandemii přesunout na další rok. Tak se tedy můžeme těšit o něco déle;).

Amersfoort 2018 / 2019

Ve dnech od 30. 3. do 4. 4. 2019 naši studenti přihlášení do výměnného programu škol Doctrina – Podještědské gymnázium a Meridiaan College oplatili svým holandským kamarádům návštěvu a strávili necelý týden v hostitelských rodinách v Amersfoortu. Během svého pobytu se studenti blíže seznámili nejen s životem holandských studentů, ale i se školou, městem a zemí, ze které naši partneři jsou. Program mimo jiné zahrnoval návštěvu Amsterdamu, exkurzi na sýrové farmě, prohlídku Amersfoortu, aktivní účast ve výuce a výlet k moři. Naši studenti si z Nizozemska kromě sýra, plněných vaflí a dřeváků přivezli nové zkušenosti, spoustu zážitků a trvalé vzpomínky na navázaná přátelství a zajímavý pobyt v zemi kol, vodních kanálů a
větrných mlýnů.

 

Nizozemské studenty jsme přivítali v termínu 12. – 16. 1. 2019

Studenti Doctrina – PG na návštěvě Amersfoortu
30. 3. – 3. 4. 2019

 

1. den

 

V sobotu 30. března se studenti kvinty, I. ročníku a sexty vydali do Amersfoortu (NL), aby zde navštívili svoje holandské kamarády, kteří u nich strávili několik skvělých dní v lednu.
Počasí bylo pro cestování ideální, cesta přes Německo plynule ubíhala, a ještě než jsme dorazili na místo určení, navštívili jsme zajímavé místo Porta Westfalica, kde je památník císaře Viléma I. Pruského. Po této vítané přestávce, kdy jsme se pěkně protáhli, pokračovala naše skupina dál do Amersfoortu. Zde jsme se setkali se studenty, jejich rodiči i učiteli. Po srdečném přivítání odjeli naši studenti se svými hostitelskými rodinami vstříc novým zážitkům. V neděli mají holandské rodiny pro každého studenta nachystaný zajimavý program, např. návštěvu typických holandských míst a zajímavostí. Všichni se těšíme na úžasné zážitky, které nám holandští přátelé připraví.

 

2. den

 

V neděli si holandské rodiny pro naše studenty připravily skvělé akce a aktivity od návštěvy Amsterdamu po jízdu na kanálech v Amersfoortu či výlet k moři. Na fotografiích sami uvidíte, jak pestrý druhý den výměny byl.

 

3. den

 

V pondělí se naši studenti vydali do školy, většina z nich jela na kole, což je nezbytný dopravní prostředek. Sice bylo ráno dost zima, ale nepršelo a tak si všichni užili jízdu na čerstvém holandském vzduchu.

Když se dostali v pořádku do školy, přívítala nás paní ředitelka a její zástupce, pak následovala prohlídka školy a poté si holandští učitelé připravili ukázky hodin angličtiny, zeměpisu a ekonomie. Následoval chutný oběd a přesun do centra Amersfoortu, kde byla pro studenty připravena aktivita, při které spolupracovali Češi a Holanďani ve skupinách a poznávali zajímavá místa Amersfoortu. U každého si udělali selfie a tím plnili zadané úkoly. Na fotografiích můžete vidět čas strávený ve škole i v centru města.

 

4. den

 

V úterý se všichni studenti – čeští i holandští – vydali autobusem do nedaleké sýrárny. Zde jim úchvatný majitel názorně a vtipně předvedl, jak se vyrábí pravé holandské sýry a dřeváky. Pak si každý mohl jeho výborné produkty koupit nebo si s ním či jeho kravami udělat selfie. Byla to poučná i zábavná návštěva.
Následně jsme se vydali k moři, do městečka Zandvoort. Přestože nám předpověď nepřála, realita byla mnohem lepší a my jsme si užívali i sluníčka. Na pláži pár „libereckých polárních medvědů“ neodolalo, obléklo si plavky a vrhlo se do mořských vln. Po krátkém osvěžení se usušili, oblékli a všichni studenti se vydali na průzkum blízkého městečka.
Poslední večer byl jako tradičně věnován zábavným prezentacím o např. českých Velikonocích, úspěšných sportovcích, významných událostech českých dějin či turistických zajímavostech. Pak pro nás bylo připraveno úžasné pohoštění připravené holandskými rodiči. Byl to skvělý večer.

 

5. den

 

Ve středu ráno se studenti rozloučili se svými hostiteli, slíbili si, že zůstanou v kontaktu a odjeli do Amsterdamu. Zde se prošli historickým centrem, podívali se na typickou holandskou architekturu a po krátké ale poučné procházce městem se projeli ve vyhlídkové lodi po kanálech řeky Amstel. V podvečer zamávali Holandsku a zamířili domů. Plni dojmů, obohaceni o zajímavé zážitky se studenti již těší až je budou moci sdělit svým blízkým.

Návštěva studentů Podještědského gymnázia v Amersfoortu 2016 / 2017

 

„Viděl jsem jeptišky na kole a sedláky, kteří na kole vedli krávu; lidé svačí na kole a vozí na kole své děti a své psy a milenci šlapou na bicyklech, držíce se za ruce, luzné budoucnosti vstříc; říkám vám, je to národ na kole.“

O tom, jak se žije v zemi, o které ve svých cestopisných črtách a fejetonech barvitě píše Karel Čapek ve svých Obrázcích z Holandska (ukázky z nich nás letos po celou dobu zájezdu provázely) mělo příležitost od 8. do 13. dubna zjišťovat 23 studentů z kvinty a sexty. Umožnilo jim to nejen ubytování v rodinách studentů, kteří k nám letos v lednu přijeli ze střední školy Het Nieuwe Eemland Amersfoort, nebo prohlídka velké školy našich holandských přátel a společná výuka Aj, Nj a Ze, ale i výlet na kole do rybářského městečka Spakenburg či autobusem do rozkvetlého Keukenhofu a na pláž v Katwijku aan Zee. Součástí pobytu bylo i poznávání Amersfoortu a Amsterodamu s fotoaparátem v ruce či návštěva slavného Rijksmusea a společně prožité čtyři večery.

Naši studenti během společenského večera velmi dobře připravenými prezentacemi na oplátku seznámili své hostitele se základními momenty českých dějin či s nejkrásnějšími místy naší vlasti; vyrobili zajímavý sestřih úspěchů českého sportu, naladili chuťové buňky zajímavou prezentací o typických českých jídlech a nápojích a nakonec předvedli praktickou ukázku toho, jak se u nás slaví Velikonoce.

Po celou dobu nás sice provázel vítr, ale všechny špatné předpovědi počasí naštěstí selhaly, a tak sluníčko ještě víc umocnilo naše nové dojmy ze setkání se zemí bicyklů, tulipánů, větrných mlýnů, kanálů a grachtů, poldrů a úzkých domů.

Studentky a studenti kvinty a sexty, kteří strávili poslední den výměnného pobytu v Amsterdamu, vytvořili zajímavé cestovatelské blogy o návštěvě této metropole.

Amsterdam – hlavní město Nizozemského království, zpracovali: Tereza Kolářová (Sx), Marek Mroček a Daniel Laner (Kn)

Amsterdam pěti očima, zpracovali: Elizabeth Holíková, Josef Kuba, Natálie Bělocká (Sx)

Cestovatelský blog – Amsterdam 2017, zpracovali: Jan Cýrus, Adam Pospíšil, Oliver Vydra (Kn), Jan Wollmann, Anna Kovbuz (Sx)natočili i krátké video

Cestovatelský blog – Amsterdam, zpracovali: Natálie Hromková, Vanesa Chebenová, Marie Koutecká, Volodymyr Vaynahyi (Kn), Lucie Bartošová (Sx)

 

 

Návštěva studentů z Amersfoortu v Liberci

Od 28. ledna do 2. února 2017 měli tuto možnost studenti z Holandska, kteří pobývali v našich rodinách. Během pobytu poznali především to, jak vypadá opravdová zima; někteří stáli poprvé na lyžích v Jizerských horách, společně fandili Bílým Tygrům, o nichž se více dozvěděli při následné exkurzi v Home Credit Aréně. Součástí výměny byla i společná výuka angličtiny či výlet na Ještěd a do Prahy.

Holandští studenti se do Amersfoortu vraceli spokojení a těšící se na to, až nám pobyt, který si báječně užili, budou moci oplatit od 8. do 13. dubna 2017, kdy naši studenti přijedou k nim.