CYKLOTURISTICKÝ KURZ – Deníček cyklisty

Student tercie Jiří Minář společně s panem profesorem Kadeřábkem si pro nás přichystal deník cyklisty. Deník, který nás zpravuje o tom, jak se studentky a studenti tercie vypořádali s nabitým programem cykloturistického kurzu a jak se jim dařilo překonávat  sportovní rekordy na dvou kolech. Přeji Vám příjemné čtení o kurzu, který studenti absolvovali v týdnu od 8. do 12. května.

Slunečné počasí, veselá nálada, namazané řetězy, vepřové maso, síla v nohou a dlouhé kilometry před námi. Nezní to snad jako reklama na sen?

Pondělí

V pondělí jsme od školy vyrazili přes Ještědský hřbet (konkrétně přes sedlo Černé Hory) do Hamru na Jezeře. Cesta tam měřila ~30 km a odpoledne po příjezdu jsme strávili vybalováním a průzkumem okolí. Přes hřbet Ještědu jsme se přehoupli hravě a hlavně dokonce bez obávaných cyklistických nemocí fňukózy a brečitidy.

Úterý

Úterý přineslo celodenní výlet do bývalého vojenského prostoru Ralsko. Navštívili jsme Průrvu a Pramen řeky Ploučnice, bývalé obce v prostoru, a v neposlední řadě osadu Náhlov. Najeli jsme ~50 km. Enormní vůle členů pomalejší skupiny vedla k tomu, že tato skupina původně označovaná za slabší zvládla vyšší porci kilometrů než ti rychlejší. Zubra ale neviděl nikdo z nás.

Středa – odpočinkový den

Ve středu jsme se vydali na pěší výlet na vrch Děvín. O zábavu se postarala paní profesorka Šáfrová a pan profesor Křivský, kteří si pro celou třídu (a profesory) připravili několik her. Odpoledne se mlsálci vydali do Stráže pod Ralskem na vyhlášenou zmrzlinu.

Čtvrtek

Čtvrtek bychom mohli označit jako “adrenalinový”. Na odpoledne byl naplánován paintball, ovšem museli jsme se na něj dopravit. Vedoucí zvolili příjemnou cestu, ovšem s pasážemi v náročnějším terénu. Všichni ovšem trasu zvládli bez větších šrámů a paintball jsme si užili. Večer jsme rozdělali oheň, u kterého jsme shrnuli kurz, a také zazpívali. Kulky svištěly kolem uší, pot se řinul pod maskáčovým overalem, oči hledaly pohyb soupeře a prst na spoušti netrpělivě očekával pokyn k palbě.

Pátek

V pátek ráno jsme po snídani vyrazili směr Liberec. Na všech se po cestě projevila únava, ale i radost, že i přes starosti před kurzem všichni odjeli spokojeni. Lehce po poledni jsme přijeli ke škole, beze šrámů a s radostí. Za celý týden jsme najeli asi 160 km. Bylo to překrásné.

Jiří Minář, student tercie
profesor Michal Kadeřábek –⁠ vedoucí kurzu