Exkurze Sklárna Novosad & syn Harrachov

Dne 12. 4. 2018 se studenti tercie a kvarty vypravili do Harrachova, aby se seznámili s tradiční výrobou skla. Navštívili Sklárnu Novosad & syn, která je se svou více než třistaletou historií nejstarší fungující sklárnou v Čechách.

 

Za plného provozu mohli studenti vidět tradiční ruční výrobu skla pomocí sklářských píšťal a foukání skla do dřevěných forem. Během exkurze se studenti dozvěděli, jak se tyto dřevěné formy vyrábějí a také jak vypadá finální úprava některých výrobků. Navštívili unikátní brusírnu, kde jsou brusné kotouče poháněny vodní Francisovou turbínou.

 

Součástí exkurze byla návštěva tamějšího Muzea skla, kde je k vidění nádherná sbírka historického skla z produkce nejen harrachovské sklárny. Je zde vystavena jedinečná sklenice se třemi uzly na nožce, která byla místními sklářskými mistry vyrobena k 300. výročí sklárny (jeden uzel za každé století).

 

Po krátké přestávce na svačinu program pokračoval procházkou po Harrachově cestě směrem k Mumlavskému vodopádu. Mnohé překvapilo, že na některých místech v lese se ještě na cestě nacházely zbytky sněhu, ale na sluníčku bylo již příjemné teplo. Cestou bylo možné pozorovat žáby u tzv. trdliště, místa, kde se rozmnožují a vyvíjejí obojživelníci. Cílem procházky byl Mumlavský vodopád, kterým se díky tání sněhu na horách voda hnala divoce dolů.

 

Po další krátké přestávce na odpočinek a občerstvení vedla cesta dolů do Harrachova k hotelu Skicentrum, z jehož střechy je pěkný výhled na město i skokanské můstky. A po pořízení společné fotografie už nastal čas na návrat k autobusu a do Liberce.

 

Věřím, že obdivuhodná práce harrachovských sklářů studenty zaujala, že se při řešení pracovních listů dozvěděli něco nového a že i procházka krkonošskou přírodou byla pro mnohé zajímavá a příjemná. Takže za další dva roky se opět s tercií a kvartou vydáme do Harrachova.

 

 

Daniela Horáková a  Kateřina Csibová