III. ročník na Šumavě

Ve dnech 28. 5. až 2. 6. 2023 absolvovali studenti III. ročníku přírodovědně-turistický kurz v Prášilech na Šumavě, jehož náplní bylo poznávání šumavské přírody na horských túrách s aktivitami tematicky zaměřenými na šumavské reálie (místní spisovatelé a převaděči, těžba zlata, přírodní útvary apod.). Studentky Anna Šáfrová a Barbora Kašáková pro nás připravily podrobnou reportáž z celého kurzu.

V neděli jsme se sešli s kufry a krosnami na zastávce Fügnerova a vyjeli do Prahy. Odtud jsme přejeli do Sušice, kde nás čekalo dvouhodinové volno. Měli jsme zde čas prozkoumat krásný splav a malebná náměstí. Poté už jsme konečně dorazili autobusem do Prášil a ubytovali se v turistické chatě.

První den nás čekal výlet k lesní kapli a plavebnímu kanálu. Cestu jsme začínali na silnici, ale brzy jsme se dostali do lesa s úzkými pěšinami a rozkvetlými loukami. U plavebního kanálu jsme se dozvěděli něco o jeho původu a s historií jsme pokračovali také večer. Každý den si dvojice studentů připravila aktivitu obsahující informace o šumavských reáliích a zbytek třídy se při tom aktivně zapojil. V pondělí nás čekaly prezentace o „železné oponě“ a o životě šumavských převaděčů. Následovala bojová hra, v níž jsme museli jako převaděči a pašeráci uprchnout přes Prášily před obávanou službou SNB.

V úterý jsme navštívili jezero Laka, ke kterému jsme se dostali přes pravou šumavskou divočinu. Poté jsme odbočili ze značené cesty a procházeli zrádnými slatěmi. Objevili jsme také ruinu staré sklárny a pozůstatky tehdejších obydlí. Na výletě nás doprovázel strážce Národního parku Šumava. Vyprávěl nám o původu ledovcových jezer, způsobech, jakými žili původní obyvatelé, jak byla Šumava osídlena a mimo jiné také vysvětloval problematiku kůrovce v šumavských lesích.

Ve středu jsme měli uvolněnější program. Nebyli jsme na výletě, ale i přes to nás dopoledne čekal pestrý program v lese – luštění kódu Enigmy a týmová běhací hra s pojmy. Odpoledne jsme navštívili lanové centrum, kde nás na závěr čekal sjezd lanovkou nad Prášilským potokem.

Ve čtvrtek jsme vyrazili na Poledník, nejvyšší vrchol české části Šumavy. Cestou jsme se zastavili u Prášilského jezera, kde nás čekala kvízová aktivita. Po večeři a návratu na chatu jsme ještě měli možnost si zažít prostřednictvím aktivity s otázkami, jak je náročná cesta zrádnými Šumavskými močály. Při západu slunce jsme si zazpívali u táboráku a opekli buřty.

U plápolajícího ohně jsme se všichni společně shodli, že kurz byl plný zábavy, ale také překonávání svých vlastních limitů. Někteří poprvé dokázali ujít 20 kilometrů v kuse, jiní se zase poprvé otužovali v Prášilském potoce, někdo spatřil na vlastní oči východ slunce. Uvědomili jsme si také, že je to náš poslední třídní kurz a usoudili jsme, že byl opravdu úžasný, plný legrace a dobrodružství. V pátek nás čekala cesta domů, ale ráno ještě někteří z nás stihli výšlap na blízkou horu s krásným výhledem na východ slunce.

Děkujeme oběma paním profesorkám za celou organizaci a jejich trpělivost. Kurz se přeci jen mohl uskutečnit především díky nim.

Fotografie z kurzu naleznete zde.

studentky III. ročníku Anna Šáfrová a Barbora Kašáková