Kulturně historický kurz – I. ročník

I. ročník má za sebou krásný kurz se zaměřením na kulturu a historii našeho hlavního města. Počasí vyšlo nádherně, studenti si užili divadelní představení a návštěvy kulturních objektů. Kurz byl sice fyzicky náročný, ale studenti si to velmi užili a vrátili se nadšení a spokojení. Na následujících řádcích si můžete přečíst shrnutí z každého dne.

Pondělí

První den je za námi. Od návštěvy Senátu ČR, kde nás pohostil a přijal pan senátor Canov, jsme se vydali přímo ze zahrad vévody Valdštejna na Malostranské náměstí lemované městskými reprezentativními paláci. Lea a Bart nás seznámili s pražskou ikonou baroka, tedy Chrámem svatého Mikuláše. Z monumentálních interiérů jsme se vydali do muzea Franze Kafky, to byl silný zážitek! A krásné odpoledne jsme strávili na Kampě. Naty a Viki nám ukázaly, co je na Kampě zajímavého.

Fotogalerie

Úterý

Říká se ‚v Praze je blaze‘. A dnešní den je toho důkazem. Krásné výhledy, nezapomenutelné zážitky, nové informace a jako bonus 25 000 kroků. Po vydatné snídani vzhůru na Vyšehrad. S tamním prostorem nás provedl průvodcovský pár Dita a David. Procházkou po nábřeží Vltavy jsme se protančili k Tančícímu domu, odkud jsme došli až k místu, kde odbojáři svedli v roce 1942 těžký boj s nacistickými ozbrojenci. Karlovo náměstí pak představila dvojice Terka a Týna.

Silným zážitkem byla rozhodně Neviditelná výstava – to musíte zažít, nelze to popsat slovy!
A pak už jen nejvyšší kostel v Praze – ten Panny Marie Sněžné s krásnými zahradami, ve kterých nás rozezpíval Tobi.
Pohodový slunečný den jsme završili divadelním představením Stát jsem já ve Stavovském divadle – doporučujeme!
Středa
Středa se nesla ve znamení azurové oblohy a Pražského hradu. Někdo se opálil, někdo měl radost z kulturního zážitku a někdo z dalších 25 000 kroků.
Prošli jsme si ikonické památky Hradu a Vojta se Soňou nám představili historii a architekturu svatovítské katedrály a svatojiřské baziliky. V Královských zahradách jsme se pokochali renesancí a nádhernými výhledy. Ale užili jsme si i spoustu zábavy – výzva selfie s profesory přinesla skvělé a kreativní fotografické výsledky. Pohodový den byl završen Jistě, pane premiére v podání Divadla bez zábradlí.
Čtvrtek
Ze snídaně nás lehký vánek přenesl rovnou k židovskému pražskému muzeu. Program, který byl pro nás připravený, se věnoval židovské literatuře, dokonce jsme si prohlédli dvě synagogy a viděli židovský hřbitov. Po programu následovalo posilnění v podobě oběda a vzhůru na cestu! Čekala nás procházka Starým Městem – mimo jiné i několik referátů. Trojice Kuba, Honza a Adam nás protáhli opravdu celým Václavským náměstím. Štafetu pak převzala Anička D. a Vali, které krásně stihly přehlídku Orloje, a pak pokračovaly v přednášce o Staroměstském náměstí.
Co si chvíli trochu zpříjemnit něčím sladkým? Ano – čokoládou! Výborná čokoládovna v Liliové ulici, doporučujeme!
Pak se vůdcem skupiny stali Kvido a Arnošt, kteří se postarali o odborný výklad na téma Karlův most a přilehlé Křižovnické náměstí.
A na závěr dne trocha romantiky, ta nesmí chybět! Co by to bylo za návštěvu Prahy bez Petřína? Výhled byl úžasný a Nela s Emmou nám dokonce něco o Petříně pověděly. Nesmíme zapomenout ani na skvělou aktivitu – poetická chvilka s tématem romantika. Zapojili se opravdu všichni a užili jsme si skvělý a legrační závěr dne. A teď rychle balit, zítra nás čeká poslední rozloučení s Prahou!
Pátek

A jedeme domů. Kufry zabalené a připravené. Ještě před tím ale navštěvujeme Muzeum Karlova mostu v Praze. Zajímavá expozice nám doplnila informace nejen o Karlovi IV., ale dozvěděli jsme se také něco o konstrukci monumentální památky ze 14. století.

Poslední procházka Malou Stranou, výšlap ulice Jana Nerudy a schody na Loretánské náměstí. Bereme kufry, rychle na tramvaj, pak do metra a už sedíme v autobuse. Tak na viděnou v Liberci!