KULTURNĚ HISTORICKÝ KURZ PRAHA – KVINTA

Již na začátku je třeba říci, že tolik skvělých zážitků snad ani nelze popsat. Hned v pondělí při srazu na autobusové zastávce byla patrná trocha nervozity, ale především skvělá nálada, která nás provázela celý týden. I počasí se povedlo a sluníčko do nás po celých pět dnů sálalo svou energii, která obzvláště někdy byla potřeba.

Po příjezdu do Prahy jsme se ubytovali v penzionu, což vzbudilo ve studentech vlnu nadšení a pak už jsme se vrhli do víru památek, procházek a referátů. První den jsme zvládli Pražský hrad i s výměnou Hradní stráže a další památky, včetně Petřína, kde jsme celý den zakončili. Hned prvních pár kroků po Praze ukázalo, že tento kurz bude výjimečný – i ty nejcennější památky byly poloprázdné a studenti tak měli možnost procházet centrem Prahy a obdivovat vše, co se naskytne, aniž by se museli drát davy turistů.

V dalších dnech jsme navštívili řadu pamětihodností, sledovali jsme příběhy smutné i veselé a nasávali atmosféru historického centra hlavního města. Velkou odezvu měla Neviditelná výstava, Národní památník hrdinů heydrichiády, stejně tak i skvělé divadelní představení Ucho v Divadle na Vinohradech.

Studentům se podařilo vytvořit řadu výborných referátů i úkolů pro své spolužáky (viz např. aktivizace u Stavovského divadla, kdy studenti měli vymyslet legendu k soše Plášť svědomí), zapojili se do soutěže „kdo vyfotí slavnou osobnost“. V té jsme nakonec vyhráli všichni. A když už nám do programu zasáhla vyšší moc, bez problémů jsme jej doplnili o něco nového.
Prostě… byl to skvělý týden.

Radomír Stupka (vedoucí kurzu)