Kulturně historický kurz v Praze 2020 – kvinta

Hned na začátku je potřeba říci, že tolik skvělých zážitků snad ani nejde popsat. Hned v pondělí při srazu na autobusové zastávce do Prahy byla patrná trocha nervozity, ale především skvělá nálada, která nás provázela celý týden. I počasí se povedlo a sluníčko do nás po celých pět dnů sálalo svou energii, která obzvláště někdy byla potřeba.

Po příjezdu do Prahy jsme se ubytovali v penzionu, což vzbudilo ve studentech vlnu nadšení a pak už jsme se vrhli do víru památek, procházek a referátů. První den jsme zvládli Pražský hrad i s výměnou Hradní stráže i další památky, včetně Petřína, kde jsme celý den zakončili. Hned prvních pár kroků po Praze ukázalo, že tento kurz bude výjimečný – i ty nejcennější památky byly poloprázdné a studenti tak měli možnost procházet centrem Prahy a obdivovat vše, co se naskytne, aniž by se museli drát davy turistů.

V dalších dnech jsme navštívili řadu historických památek, sledovali jsme příběhy smutné i veselé a nasávali atmosféru historického centra hlavního města. Velkou odezvu měla Neviditelná výstava, Národní památník hrdinů heydrichiády, stejně tak i skvělé divadelní představení Ucho v Divadle na Vinohradech.

Studentům se podařilo vytvořit řadu výborných referátů i úkolů pro své spolužáky (viz např. aktivizace u Stavovského divadla, kdy studenti měli vymyslet legendu k soše Plášť svědomí – legenda kvintánek, legenda kvintánů), zapojili se do soutěže „kdo vyfotí slavnou osobnost“, v níž jsme nakonec vyhráli všichni. Podařilo se nám několik pěkných úlovků – viz fotogalerie. A když už nám do programu zasáhla vyšší moc, bez problémů jsme program doplnili o něco nového.

Prostě… byl to skvělý týden.