SEPTIMÁNI BIOINŽENÝRY NA TUL

Nanovlákna, separace DNA i elektronový mikroskop, septima bádala na TUL.

V pátek 3. prosince jsme se jako třída vydali na Technickou univerzitu v Liberci v rámci projektových dnů. Téma bylo bioinženýrství a tým projektantů nám představil proces vývoje nanovlákených náplastí. Po krátké prezentaci o vývoji a testovaní, jsme se rozdělili do skupin, které pak chodily po stanovištích.

Naše skupinka měla jako první možnost vyzkoušet elektronový mikroskop. Sami jsme si mohli vybrat co budeme chtít pozorovat a měli jsme dost času na to si prohlédnout pod mikroskopem co nám na vzorku přišlo zajímavé. Na dalším stanovišti jsme si zkoušeli oddělit DNA z banánu a chemické reakce, které dokazovaly přítomnost některých proteinů. Poté jsme měli krátký čas na svačinu a myslím, že můžu s jistotou říct, že už jen za to celý „výlet“ stál. Dostali jsme totiž dortík s obloženým toustem z nedaleké kavárny Bez konceptu. Druhá část programu nás pak naučila pipetovat a pracovat ve sterilním prostředí. V pipetování jsme dokonce měli i soutěž, kterou vyhrál Šimon Vohlídal, tak až ho někdy potkáte na chodbě, tak mu prosím pogratulujte. Jako poslední stanoviště jsme viděli, jak se v laboratoři vyrábějí nanovlákna. Nakonec jsme si otestovali, co všechno jsme si zapamatovali v krátkém Kahootu a tím byl celý program zakončen.

Na rozdíl od některých podobných „exkurzí“ bylo dost času si všechno vyzkoušet, a dokonce se i s projektanty o jejich práci pobavit. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když říkám, že mě program bavil, zaujal a že jsem si i něco málo odnesl.

Hynek Hejna

Fotogalerie zde