ZÁVĚR KURZU V PRAZE

Kurz v Praze nám sice skončil, ale my se vydáváme na začátek. Tedy, abychom byli konkrétní, na začátek dějin našeho státu. Česká státnost je dnes neodmyslitelně spjata s naším největším patronem sv. Václavem i s jeho rodem — Přemyslovci, kteří jsou prvním doloženým vládnoucím rodem v České kotlině. Počátky tohoto rodu jsou ale zahaleny rouškou tajemství. Nebo snad můžeme věřit pověstem, ve kterých kněžna Libuše za pomoci věštby vyvolila k vládě Přemysla Oráče? I tyto otázky jsme si dnes kladli — kde jinde než na Vyšehradě! Nechyběla ani studentská aktivita, tentokrát v podobě pexesa.

Studentka Eliška Matyášová poznamenala: „Vyslechli jsme si pověsti o Libuši a Šemíkovi s Horymírem. Také jsme se podívali na místo, kde údajně Šemík s Horymírem přeskočili hradby, přeplavali řeku a cválali dál. Naším úkolem bylo zhodnotit, jak pravděpodobné bylo, že by Horymír se Šemíkem zvládli skočit tak velkou vzdálenost. Po různých debatách jsme se shodli na tom, že prakticky nejspíš není možné učinit tento skok, ale samozřejmě je na každém z nás, čemu bude věřit.“

Kromě soch bájných zakladatelů českého státu jsme navštívili též Vyšehradský hřbitov, na kterém odpočívají elity našeho státu a národa. Nejvíce nás zaujaly náhrobky fotbalisty Josefa Bicana, architekta Jana Kaplického a symbolický hrob Milady Horákové, kterou zavraždili komunisté.

Pak už nás čekal jen návrat domů. Z Prahy si přivážíme plno nezapomenutelných zážitků, nových zkušeností a vědomostí.

K závěru kurzu Eliška prozradila: „Pomalu nám však začínalo docházet, že se kurz opravdu blíží ke konci. Začali jsme být trochu smutní, protože jsme si kurz velice užili a ještě se nám moc nechtělo jet domů. Přesto jsme se snažili být pořád pozitivní. Většina z nás se shodla, že bychom zvládli i pár dní navíc, ale jak se říká, v nejlepším se má přestat. Kurz hodnotíme pozitivně. Všichni jsme si ho moc užili a doma budeme mít spoustu zážitků k vyprávění. Kurz v kostce: pět dní, hodně nových informací a zážitků, stmelení kolektivu, nachozeno něco kolem 63 km, lehký spánkový deficit, ale stálo to za to. Zážitky, které si z kurzu odnášíme už nám zůstanou navždy. Moc děkujeme profesorům za přípravu krásného kurzu.“

Za profesorský sbor děkujeme studentům, že opět skvěle reprezentovali naši školu. Ať Vám nové zkušenosti v životě pomohou a zájem o nové informace nikdy neochladne.

Fotografie z posledního dne naleznete zde.

Jana Pikousová, Alexandra Seidlová a Jan Kopecký